Vitaelife Фарма Vitamin D3 – мислења, цена, каде да се купат, оригинални, или тоа е достоен за тоа?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Vitamin D3 е заедничко име за холекалциферол.

Vitamin D3 година може да се земе како додаток за подобрување на општата здравствена состојба или за лекување на остеопороза.

Исто така, може да се користи за лекување на состојби во кои нивото на витамин Д3 може да биде ниска, на пример, луѓето кои имаат ниска активност на паратироидната жлезда, низок крвен фосфат или наследна состојба во која телото не реагира да паратироиден хормон.

Vitamin D3 е достапен без рецепт.

Недостатокот на витамин Д3

Историски гледано, губење на витамин Д3 е поврзана со рахитис, болест предизвикана од ниско ниво на витамин Д3, кои обично се јавува кај деца.

Луѓе со дигестивни проблеми, како што се целијачна болест, проблеми со црниот дроб или Кронова болест се со поголема веројатност да имаат ниски нивоа на витамин Д3.

Сончевата светлина е природен извор на витамин Д3, и луѓе кои ретко или никогаш не се надвор (на пример, во старечки домови или болници), најверојатно, да се доживее на недостатокот од неа.

Во прилог, потемна кожа, на повеќе сончева светлина треба да се задржи витамин Д3 на добро ниво.

Ова се должи на фактот дека екстра меланин најде во потемна кожа забавува апсорпцијата на витамин Д3.

Некои студии покажуваат дека кога ќе го добиете сончева светлина, влијае на тоа колку добро на вашето тело ги апсорбира витаминот Д3.

READ  Heart Tonic - цена, сируп, срцеви заболувања, каде да се купат,

Додека голем број на експерти советуваат луѓето да се избегне сончева светлина помеѓу часа на 10:00 и 02:00 или 03:00, за да им помогне да се заштитат од рак, податоците покажуваат дека телото всушност апсорбира витаминот Д3 во ова време.

Разликата меѓу витамин Д2 и витамин Д3

Постојат две форми на витамин Д:. Витамин Д2, или ергокалциферол, најчесто се наоѓаат во прехранбени производи

Vitamin D3 година се произведени од страна на телото природно кога кожата е изложена на сонце.

И покрај некои дебата, повеќето експерти веруваат дека најдобар додаток форма на витамин Д е витамин Д3.

Се верува дека Д3 е повеќе физички и полесно се апсорбира од страна на телото.

Во прилог, телото не дозволува толку голема концентрација на Д3 да циркулира во крвта, како Д2, па затоа се смета за побезбеден.

Витамин Д во храната

мрсна риба како лосос, бакалар, скуша и сина риба се одлични природни извори на витамин Д.

млеко и житни култури, со жолчки од јајце и суровини печурки, исто така, содржи витамин Д.

Vitamin D3 и акни

Постои одредена дебата за тоа дали витамин Д3 за лекување на акни.

Не постојат клинички студии за поддршка при употреба на витамин Д3 како ефективна алатка од акни.

Исто така, постои многу малку докази за поддршка на употребата на витамин Д да се спречи појава на акни.

тежина и нивото на витамин Д3

Неодамнешните студии покажаа дека луѓето кои се со прекумерна тежина може да имаат повисоко ниво на витамин Д.

Причината е дека витаминот Д е мрсна материја која обично се чуваат во масното ткиво на телото.

Така, повеќе масти имате, толку полесно телото може да се сместат витамин Д.

Vitamin D3: предупредувањата

Разговарајте со вашиот лекар пред да земете витамин Д3 ако:

 • Minimumsecurity жолчните киселини, како што се Welchol (колесевелам), и Colestid (колестипол) Locholest, Prevalite (холестирамин)
 • Можете земе лек губење на тежината Alli или Xenical (орлистат)
READ  Smoke out - мислења, цена, каде да се купат, оригинални, или тоа е достоен за тоа?

Бременост и витамин Д3

Не е јасно дали витамин Д3 може да наштети на вашиот неродено бебе.

Разговарајте со вашиот лекар ако сте бремени или планирате да забремените пред преземање на оваа дрога.

Можете исто така треба да му кажете на вашиот лекар ако сте нега или планирате да доите.

Vitamin D3 излачува во мајчиното млеко и поради тоа не се препорачува за доилки.

Vitamin D3: несаканите ефекти

Во принцип, несакани ефекти од земање витамин Д3 имаат тенденција да бидат ретки.

Сериозни несакани ефекти на витаминот Д3 вклучуваат, но не се ограничени на:

 • Алергиски реакции како што се исип или чешање
 • Оток на лицето, грлото и јазикот
 • тешка вртоглавица
 • Недостаток на воздух
 • Промени ритам на срцето

Ретки несакани ефекти

И покрај тоа што не се случува многу често, витамин Д може да предизвика:

 • Сува уста
 • Главоболка
 • Повраќање
 • Слабоста и недостаток на енергија
 • Замор

Vitamin D3: интеракција

Тоа секогаш е важно да ги споделите со вашиот лекар или фармацевт сите лекови земате.

Ова вклучува рецепти и преку шалтер лекови, додатоци како што се витамини и други додатоци во исхраната (исхраната тресе, протеини прав, итн), билки и каква било незаконска или рекреативни дроги.

Треба да се избегнува земање витамин Д3 ако земате следниве лекови:

 • Zemplar (paricalcitol)
 • Donovex или Sorilux (calcipotriene)
 • Hector (doxercalciferol)
 • минерална нафта
 • Alli или Xenical (орлистат)
 • смоли на жолчната киселина, како што се Welchol (колесевелам), и Colestid (колестипол), Locholest или Prevalite (холестирамин)

Лековите, како што Alli или Xenical, или смоли жолчна киселина, како што се оние кои се наведени погоре, може да се намали или спречи апсорпција од страна на телото на витамин Д и drogichinskiy витамини, имено витамини А, Е и К.

READ  Turmeric Forskolin - мислења, цена, каде да се купат, оригинални, или тоа е достоен за тоа?

Треба да се одделат витамин Д од овие лекови најмалку 2 часа, или да се земе витамин Д, пред спиење за да се избегне интеракции.

Исто така, бидете внимателни со такви лекови како:

 • Дигоксин
 • алуминиум хидроксид
 • Chlortalidone, хидрохлоротиазид и chlorothiazide
 • магнезиум хидроксид и магнезиум цитрат
 • фосфенитоин

Vitamin D3 и алкохол

Треба да се избегне или ограничување на потрошувачката на алкохол, земајќи витамин Д3, бидејќи алкохолот може да ја намали неговата апсорпција.

Vitamin D3 и сок од грејпфрут

Тоа е најдобро да се избегне грејпфрут при земање на витамин Д3.

доза на витамин D3

Vitamin D3 е достапен во форма на таблета во дози од 400 IU и 1000 IU.

Можете исто така да купите витамин Д3 во комбинација со калциум во една пилула.

Вие не треба да трае повеќе од 4000 IU на ден на витамин Д3 ако вашиот лекар ви кажува поинаку.

Во принцип, тоа е подобро да се земе витамин Д со храна. Ова може да варира во зависност од форми на рецепт на витамин Д, така консултирајте се со вашиот лекар или фармацевт за она што е во право за вас.

Ако имате остеопороза и сте постари од 50 години, треба да се земе 800 до 1000 IU (20-25 mcg) на ден на витамин Д со калциум.

Ако земате витамин Д поради ниските paratiisi, вашиот лекар ќе ја одреди дозата која е во право за вас.

Предозирање со витамин Д3

Пропуштени доза на витамин D3

Ако сте пропуштиле доза на витамин Д3, обидете земајќи го како веднаш штом се сетите.

Ако е време за следната доза, прескокнете ја и земете ја следната доза во регуларниот дел.

Не земајте две дози на лекови во исто време.

Bistra Spiroska
O Bistra Spiroska 82 artykuły
Многу може да се каже за Бискуп Спироска, но пред се знае дека тие се предвидливи и ценети, се разбира, тие се исто така прецизни, објективни и идеалистички, но во помали дози и често се расипуваат од навиките на агонија. Сепак, нејзината превентивна природа е она што му се допаѓа најдобро. Луѓето честопати сметаат на себеси и на перцептивната природа, особено кога им е потребна помош или поддршка.Никој не е совршен, а Бистра, исто така, има многу помалку пожелни аспекти. Неговата предаторска природа и дрскост предизвикуваат многу поплаки и го прават тоа барем непријатно. За среќа, неговата почитувачка природа гарантира дека не е толку често.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*